Srce je najpomembnejši človeški organ, kar nakazuje tudi s svojim centralnim mestom v telesu. Gre za ritmično utripajoč organ, ki po celem telesu poganja kri in skrbi za delovanje obtočilnega sistema. Za ritmično delovanje in ritem poskrbijo posebna mišična vlakna, ki se imenujejo ritmovnik, ali pa posebne živčne celice.
Vsi sesalci imamo sorodno zgradbo tega pomembnega organa. Pri sesalcih je tako srce dvojno predeljeno. Sestavljajo ga dva preddvora in dva prekata. Kri kroži po telesu in po glavni veni najprej priteče v desni preddvor, od koder nadaljuje pot skozi srčno zaklopko v desni prekat. Nato kri potuje v pljuča, kjer se nasiči s kisikom in od koder se torej obogatena s kisikom vrne po pljučnih venah v levi preddvor. Od tod nato znova steč skozi zaklopko v levi prekat, ki ima izjemno močno mišično steno. Nato kri nadaljuje pot v glavno telesno arterijo, imenovano aorta. Skozi njo tako pripotuje do žil, ki s kisikom nasičeno kri vodijo do posameznih organov. Srce tako v povprečju dnevno prečrpa kar 10.000 litrov krvi.
Srce je žleza z notranjim izločanjem. V obtok tako izloča hormone, ki so odgovorni za uravnavanje krvnega obtoka, tlaka in izločanje seča. Njegov pomen je pogosto podcenjen, saj se človek navadno vrednosti srca začne zavedati šele, ko se prvič sooči s raznimi bolečinami ali boleznimi srca in ožilja. Dejansko pa je zdravo srce osnova za delovanje vseh ostalih organov. Zato bi bilo primerno, da bi se človek večkrat spomnil na rek: »Pomisli name – saj bijem le zate. Tvoje srce«. Tako bi bilo pametno svojemu srcu z leti namenjati vedno več pozornosti. Srce se podobno kot drugi telesni organi stara in kot mišica postaja nekoliko bolj togo. Za slabo stanje srca so pogosto krivi telesna neaktivnost, nepravilna prehrana in stres. Za svoje srce lahko tako naredimo največ, če se zavemo njegove prave vrednosti in skušamo živeti čim bolj zdrav način življenja.